Diagnostyka mikroskopowa

Mikroskopy znalazły zastosowanie w medycynie już w latach 20 ubiegłego wieku. Dziś stosowane są między innymi w okulistyce, neurochirurgii, laryngologii a także w stomatologii. W różnych dziedzinach medycyny wykorzystywane są mikroskopy o nieco innej budowie, jednak w każdej z nich służą do realizacji dwóch zasadniczych celów: powiększenia pola operacyjnego i jego mocnego oświetlenia. Lekarz używający mikroskopu może dokładnie obejrzeć wybrany punkt w powiększeniu, na nim skupiając swoją uwagę.

W pewnych przypadkach mikroskopy stomatologiczne eliminują konieczność wykonywania zdjęć rtg. Pewne modele urządzeń umożliwiają wyświetlanie obrazu na monitorze, przez co lekarz może dokładniej przedstawić problem asystentce stomatologicznej a pacjentowi zobrazować plan leczenia.
Mikroskopy stomatologiczne najczęściej wykorzystywane są w endodoncji. Ułatwiają przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów leczenia kanałowego. Umożliwiają powiększenie kanałów korzeniowych, których niewielkie rozmiary sprawiają, że są niemal niewidoczne gołym okiem.

Również w pozostałych obszarach stomatologii urządzenia powiększające podnoszą jakość wykonywanych zabiegów. Pozwalają na wczesne wychwycenie zmian próchnicowych, zwłaszcza na powierzchniach stycznych oraz precyzyjne opracowanie każdego ubytku bez naruszania zdrowych tkanek. Zapewniają możliwość dokładnego przygotowania zębów pod mosty i korony, zwiększając ich trwałość i poprawiając walory estetyczne.

Zastosowanie mikroskopów poprawia komfort pracy stomatologa, umożliwiając pracę w ergonomicznej pozycji ułatwiającej koncentrację na wykonywanym zabiegu. Pacjent znajduje się wówczas w pozycji leżącej, co również sprzyja jego relaksacji.
Stomatologia mikroskopowa wpływa korzystnie na efekty pracy lekarza zarówno podczas diagnozowania problemu jak i w czasie przeprowadzanych zabiegów. Zapewnia komfort pacjentowi i ułatwia pracę personelu medycznego.