Laseroterapia

W stomatologii coraz powszechniej stosuje się lasery biostymulacyjne.

Biostymulacja odblokowuje niektóre procesy biochemiczne w tkankach jamy ustnej. Światło laseru wprowadzane na głębokość do 1 cm pod skórę pobudza komórki organizmu usprawniając ich metabolizm. Promienie laseru helowo-neonowego o niskiej mocy (używane w biostymulacji) oraz półprzewodnikowych o średniej mocy zapewniają pełne bezpieczeństwo, nie wywołując efektów ubocznych. Aby zabezpieczyć przed promieniowaniem oczy, w trakcie zabiegu zakładane są specjalne okulary.

Biostymulacja wspomaga tradycyjne leczenie, przyspieszając regenerację tkanek, powodując ustąpienie objawów bólowych oraz zapalnych (likwidacja obrzęków po zabiegu). Jest pomocna dla pacjentów z alergiami lub obniżoną odpornością, gdyż pozwala na odsunięcie antybiotyków lub środków znieczulających.

Laseroterapia znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń dziąseł i przyzębia, likwidowaniu bolesnych aft w jamie ustnej, gojeniu odleżyn protetycznych. Działa korzystnie wydłużając okres remisji u osób, które zarażone są wirusem opryszczki.
Naświetlanie przeprowadzane bezpośrednio po usunięciu zęba, gdy jeszcze nie wytworzył się skrzep zmniejsza ból dziąsła i zapobiega występowaniu obrzęków. Zabiegi laserowe wspomagają również proces wyrzynania zębów mądrości likwidując ból i szczękościsk i pobudzając ząb do przebicia się na powierzchnię.

Przy stosowaniu laserów biostymulacyjnych należy oczywiście zachować rozsądek i poprzedzić je odpowiednią diagnostyką. Trzeba pamiętać, iż przy niewłaściwej lub niepotrzebnej aplikacji promienie laserowe mogą wyzwolić niekontrolowane procesy takie jak namnażanie się komórek nowotworowych. Naświetlanie prowadzone u dzieci może wywołać przedwczesny wzrost zębów stałych. Niezalecane jest stosowanie laserów biostymulacyjnych u kobiet w ciąży, gdyż nie do końca ustalono wpływ promieni elektromagnetycznych na płód. Przeciwwskazaniem do stosowania lasera jest też przebyty w niedawnym czasie zawał serca lub cukrzyca.