Profesjonalna profilaktyka

Higiena jamy ustnej to podstawa zdrowych zębów i pięknego wyglądu.

Płytka bakteryjna

W naszych ustach jednak stale powstaje powłoka w postaci płytki bakteryjnej stanowiącej zagrożenie zarówno dla zębów jak i dla dziąseł i jest to proces nieunikniony. Powłoka ta gromadzi się każdego dnia, szczególnie w miejscach retencyjnych, na powierzchniach stycznych oraz powierzchniach o niskiej zdolności samooczyszczania, w okolicach przyszyjkowych i w kieszonkach dziąsłowych. Płytka bakteryjna widoczna jest dla nas w postaci biało-żółtego osadu, przylegającego ściśle do powierzchni zębów. Dziąsła zaatakowane przez płytkę bakteryjną narażone są na poważne niebezpieczeństwo, pozostawione bez leczenia mogą doprowadzić nawet do utraty zębów.

Kamień nazębny

Płytka bakteryjna pozostając na zębach w procesie mineralizacji ulega przekształceniu tworząc kamień nazębny. Powstawanie kamienia rozpoczyna się już po 2-3 dniach od momentu powstania płytki nazębnej i trwa około dwóch tygodni. Kamień naddziąsłowy pozostaje widoczny i można szybko zareagować na jego powstawanie, jednak kamień poddziąsłowy, przyjmujący kolor ciemnobrązowy, często pozostaje niewidoczny gołym okiem. Jest też znacznie trudniejszy do usunięcia, gdyż tworzy twardą i przylegającą ściśle do powierzchni zębów skorupę. Poza mało estetycznym wyglądem kamień poprzez występujące w nim bakterie wywołuje i podtrzymuje stany zapalne przyzębia, powiększenie patologicznych kieszonek dziąsłowych, może też powodować recesję, owrzodzenie i martwicę dziąseł.

W celu usuwania powstałego kamienia nazębnego należy, co najmniej, co 6 miesięcy poddawać zęby zabiegowi oczyszczania w gabinecie dentystycznym. Usuwanie kamienia, czyli skaling odbywa się na dwa sposoby, ręcznie przy użyciu kiret lub przy zastosowaniu skalerów ultradźwiękowych. Zabieg skalingu trwa do 1,5 godziny i zazwyczaj nie wymaga znieczulenia. Każdy ząb jest dokładnie czyszczony, szczególna waga przykładana jest do powierzchni stycznych oraz powierzchni znajdujących się pomiędzy zębami. Przed zakończeniem zabiegu wszystkie zęby powinny zostać wypolerowane (w celu wygładzenia ich powierzchni) i zabezpieczone preparatem fluorowym.

Aby nie dopuścić do powstawania kamienia nazębnego należy stosować odpowiednie metody higieny jamy ustnej. W prosty sposób można uniknąć poważnych problemów pamiętając o codziennym szczotkowaniu zębów i czyszczeniu ich przy pomocy nici dentystycznych. Należy też przeprowadzać badania kontrolne, zabiegi fluoryzacji, lakowania i lakierowania zębów oraz impregnacji zębów mlecznych.