Protetyka

Wypełnienia inlay/onlay

Biorąc pod uwagę duże znaczenie estetyki wykonywanych obecnie wypełnień dla zębów tylnych polecane jest stosowanie kosmetycznych wypełnień inlay i onlay. Wykorzystywane są one w przypadku dużych ubytków i są rozwiązaniem alternatywnym dla wypełnień wykonywanych metodą tradycyjną. Po pobraniu wycisków wypełnienia opracowywane są w pracowni protetycznej. Inlay i onlay są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Mogą być wykonane z porcelany, stopów złota, materiałów kompozytowych albo jako kompozycje złożone np. złoto i ceramika. Wzmacniają ząb o 75% i zapewniają naturalny wygląd zębów. Ich żywotność oceniana jest na około 10 lat.

Kiedy zaleca się wykonanie licówek?

Wskazaniami do zastosowania tego rozwiązania są występujące trwałe przebarwienia, stemy czy uszkodzenia mechaniczne.
Przebarwienia trwałe powstają na skutek przyjmowanych leków, leczenia kanałowego, lub nadmiar fluoru. Jeżeli nie ma możliwości wybielenia zębów, lub próby wybielania zakończą się niepowodzeniem, licówki ukryją wszelkie mankamenty.

W jaki sposób wykonywane są licówki pełnoceramiczne?

Licówki pełnoceramiczne powstają w trakcie trzech wizyt w gabinecie stomatologicznym. W czasie pierwszej wizyty następuje konsultacja i wyjaśnienie pacjentowi procesu leczenia, w trakcie drugiej i trzeciej wizyty licówki zostają wykonane i zacementowane. Przed założeniem licówek należy wyleczyć wszystkie zęby, usunąć z nich kamień, można je również wybielić, aby w konsekwencji dobrać jaśniejszy kolor licówek.

Licówki

Wiele osób jest niezadowolonych z wyglądu swoich zębów, lecz współczesna stomatologia zapewnia wiele mniej lub bardziej inwazyjnych możliwości poprawienia stanu uzębienia.
Licówki pełnoceramiczne stanowią doskonałe rozwiązanie zapewniające naturalny, estetyczny wygląd uzębienia.
Licówki to cienka warstwa materiału cementowanego na przedniej powierzchni zębów.

Korony krok po kroku

Krok pierwszy: diagnostyka i przygotowanie planu leczenia.
Podczas pierwszej wizyty stomatolog kwalifikuje zęby do wykonania korony protetycznej. Tego typu uzupełnienia stosowane są dla zębów mocno zniszczonych, złamanych, wymagających bardzo dużego wypełnienia z wysokim prawdopodobieństwem jego utraty oraz dla zębów filarowych mostu protetycznego.